Budowa domu - ogrzewanie itp

Wasze hobby, czym się zajmujecie poza jazdą motocyklem

Moderator: songoku

Awatar użytkownika
levis
Posty: 1357
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 10:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Budowa domu - ogrzewanie itp

Postautor: levis » wtorek 29 wrz 2015, 14:18

Cześć.

Na wiosnę będę prawdopodobnie miał nieprzyjemność remontowania domu. W zasadzie będzie to budowa od stanu surowego, bo trzeba zrobić całą kanalizę, ogrzewanie, okna, drzwi itd itd.

Co do ogrzewania - padł wybór na centralny piec gazowy z zasobnikiem na ileś tam litrów wody + kominek z ogrzewaniem płaszcza wodnego.

Ktoś się może orientuje ile może kosztować podniesienie dachu o 2-3 pustaki ?

Jakie macie doświadczenie z ogrzewaniem podłogowym ? Dużo drożej wychodzi od klasycznych grzejników ?

W ogóle wszystkie wskazówki mile widziane, żeby nie popełnić błędów, które można ominąć :-)

thx
www.motofreak.waw.pl - serwis motocyklowy w Warszawie. Zajrzyj a nie pożałujesz :-]
Awatar użytkownika
songoku
Posty: 2604
Rejestracja: niedziela 30 wrz 2012, 21:02
Lokalizacja: Wuwua
Kontakt:

Postautor: songoku » wtorek 29 wrz 2015, 21:13

Pierwsze primo -cena zależy od użytych materiałów. Może z kupić metr rury za 1.9 PLN a możesz za 6 PLN. Na 1000 m rury podłogowej(tyle u mnie wyszło na 145m2 powierzchni) masz już różnice 4000 pln. To tylko przykład. Drugi temat jak masz gaz to tylko kocioł gazowy innego paliwa nie ma sensu rozważać. Owszem jakiś ekogroszek może by ciut taniej wyszedł ale syf w kotłowni straszny i pierdolnika kupę z kupnem tego, dosypywaniem itd. Płaszcz wodny w kominku oznacza ze musisz mieć duży zasobnik na wodę żeby to ciepło z kominka odebrać i nie zagotować wody. Bo ja sobie nie wyobraźam sytuacji typu: dobra gasimy ogień w kominku bo juz woda w zasobniku za gorąca. Poza tym to zwyczajnie niebezpieczne. Zasobnik typu 200 czy nawet 300 litrów to za mało. Ja mam 1200 litrów ale mam trochę bardziej skomplikowany układ. Do płaszcza wodnego chyba z 500 by wystarczyło. Można mniejszy jak się ktoś uprze. Tak czy inaczej rozważ czy masz miejsce na to. Po kolejne jak masz taki zbiornik to musisz go dobrze ocieplić (i to nie 10 cm wełny bo to za malo- czytaj więcej miejsca ) żebyś strat nie miał bo piec będzie ciągle chodził żeby go podgrzewać. Generalnie kominki z płaszczem wodnym mają sporo wad,poczytaj na necie. Wpisz w Google choćby wybuch kominka z płaszczem wodnym. ;-) Dalej trzeba zapewnic stale zasilanie nawet podczas awarii prądu (UPSa trzeba postawic), zapewnić awaryjny zrzut wody w kanalizację. Nie takie to wszystko proste i oczywiste. Ja zrobilem układ z weżownicą na wkładzie. Dużo mniej sprawne ale za to bezproblemowe. Nawet jak się woda zgotuje w weżownicy to najwyżej wywali parę na strychu. Juz testowałem i nic nie wybuchło.

Generalnie budowa to temat rzeka, ale w sumie kogo jak kogo ale mnie się nie posłuchasz bo ja głupi jestem...
Awatar użytkownika
levis
Posty: 1357
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 10:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Postautor: levis » środa 30 wrz 2015, 13:25

dzięki Songo za opis. Z tym płaszczem wodnym, to nie wiem sam. Wydawało mi się, że chodzi o płaszcz wodny do ogrzewania chaty, a nie wody do kąpieli. Ale to rozwiązanie, które sugerujesz, też nie jest głupie...

co do ogrzewania podłogowego - w robocie u mnie mówią, że nie ma sensu go stosować w pomieszczeniach gdzie nie ma płytek/glazury na podłodze... to prawda ?
www.motofreak.waw.pl - serwis motocyklowy w Warszawie. Zajrzyj a nie pożałujesz :-]
Awatar użytkownika
songoku
Posty: 2604
Rejestracja: niedziela 30 wrz 2012, 21:02
Lokalizacja: Wuwua
Kontakt:

Postautor: songoku » środa 30 wrz 2015, 13:34

"płaszcz wodny" to tylko nazwa. Generalnie to jest kilkadziesiąt, kilkanaście litrów wody, którą podgrzewasz w kominku - czyli kumulujesz energię. Co z tą energią zrobisz to już inna kwesta. Możesz to użyć do czego chcesz. Generalnie musisz gdzieś ją (tą energię) na chwilę odłożyć bo nie zawsze jest potrzebna od razu. Do tego jest duży np. zasobnik na wodę. Te wszystkie zabezpieczenia są po to żeby sobie krzywdy tą nagromadzoną energią nie zrobić i samym procesem jej gromadzenia.

Można układać też tam gdzie nie ma płytek. Ja mam większość domu w desce barlineckiej i wszędzie mam podłogówkę. Raczej nie ma sensu układać pod litymi deskami bo będzie za słabo grzało.
bonzo
Posty: 114
Rejestracja: środa 10 paź 2012, 21:00
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postautor: bonzo » środa 30 wrz 2015, 21:50

co do ogrzewania podłogowego - w robocie u mnie mówią, że nie ma sensu go stosować w pomieszczeniach gdzie nie ma płytek/glazury na podłodze... to prawda ?
I jest w tym dużo prawdy bo płytka czy tam kamień najlepiej przewodzą/oddają ciepło. W dzisiejszych czasach podłogówka może również pracować pod panelami,należy zastosować tylko inny podkład pod panele oraz panele przeznaczone na ogrzewanie podłogowe(ja mam tak zrobione u Siebie). Jeśli zdecydujesz Się na ogrzewanie podłogowe, to najlepiej zasilać je piecem gazowym dużo wygodniejsze i sprawniej działa taki układ niż ze zwykłym koksownikiem,ale to już spece od CO Ci wytłumaczą dokładnie. Zastanów Się jeszcze, czy aby na pewno potrzebujesz tego kominka z płaszczem wodnym?? Czy będziesz robił w salonie mini-kotłownię, aby nagrzać wodę do kąpieli i ogrzać dom :?: U mnie stanie zwykły wkład bardziej do dekoracji i do okazyjnego przepalania, niż podstawowe źródło ciepła. Na parterze domu(część dzienna) oraz w łazience na piętrze mam podłogówkę(plus grzejnik drabinka), w sypialni oraz pozostałych pokojach na piętrze są zwykłe grzejniki. Jak wiadomo podłogówka charakteryzuje Się dużą bezwładnością, długo Się nagrzewa i tak samo długo stygnie, dlatego stosowanie jej w sypialni to raczej zły pomysł.
Kawa musi być mocna !!!
Awatar użytkownika
levis
Posty: 1357
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 10:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Postautor: levis » czwartek 01 paź 2015, 08:08

cenne te wasze rady :-)

człowiek uczy się całe życie :-)

Oczywiście nie chciałem używać kominka jako głównego źródła zasilania - raczej takie przepalanie piątek-sob-niedziela, gdy siedzi się więcej w domu i chce zrobić klimat...

Deska barlinecka to fajny temat - i na pewno będzie to jedna z opcji.

A co z tematem okien ?? Wiem, że Songo montował jakieś wynalazki, są też jakieś okna pasywne itd itd.

Warto się w to bawić ??
www.motofreak.waw.pl - serwis motocyklowy w Warszawie. Zajrzyj a nie pożałujesz :-]
Awatar użytkownika
songoku
Posty: 2604
Rejestracja: niedziela 30 wrz 2012, 21:02
Lokalizacja: Wuwua
Kontakt:

Postautor: songoku » czwartek 01 paź 2015, 10:14

pozwolę się nie zgodzić do końca i podać kilka argumentów... większość (jak nie wszystkie) deski barlineckie jest odpowiednia na ogrzewanie podłogowe, wystarczy spojrzeć na opakowania, na każdym można przeczytać czy się nadają na ogrzewanie czy nie (a 90% jak nie 100% się nadaje). Oczywiście masz rację odnośnie podkładu. Nie można robić na korku bo to kolejna bariera cieplna. Trzeba przykleić bezpośrednio do jastrychu na klej. Przy podłogówce trzeba też mieć na uwadze, że grube dywany na podłodze to też nie przystoi. Jak więc lubisz pełno dywanów na podłogach to może jednak grzejniki.

Co do ogrzewania podłogowego w sypialni to proszę odpowiedź mi na pytanie czy robisz sobie temperaturową karuzelę w domu? Pewnie raczej nie. Ustawiasz jedną komfortową temperaturę i zapominasz o całym ustrojstwie. To czy coś ma większą bezwładność ( a podłogówka oczywiście ma) przestaje wtedy mieć znaczenie. Są ludzie którzy wolą spać w zimnie. Wtedy ustawiasz inną temperaturę w sypialniach (jak sama nazwa mówi służą do spania) a tam gdzie spędzasz większość czasu ustawiasz wyższą. Pomocne jest wtedy zastosowanie termostatów w każdym pomieszczeniu a nie tylko jednego na cały dom. Oczywiście robi się drożej, ale komfort wyższy. Są takie termostaty co "uczą" się tej bezwładności i jak ustawisz, że w pokoju ma być o godzinie 7:00 24 st to w trakcie pracy same uczą się kiedy zacząć grzanie żeby dojść do tych 24 st o zadanej godzinie. To nie jest kosmiczna technologia ani kosmiczny koszt :-)
Plus jest tego taki, że jak jakiegoś pomieszczenia nie używasz (np. pokój gościnny) to możesz znacząco obniżyć tam temp. lub w ogóle wyłączyć grzanie.

Moim zdaniem podłogówka bije na głowę zwykłe grzejniki. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe i nie musisz w układzie mieć tych 60 st żeby w domu było ciepło, a wystarczy 30-35 st. Dla mnie była ważna również estetyka i to, że nie zagracam sobie domu grzejnikami, nie muszę montować wysuniętych parapetów żeby "hamować" ucieczkę ciepłego powietrza pod sufit i wiele innych pierdół.

Okna kolejny temat rzeka...

Ja nie mam wynalazków. Mam po prostu dobre okna dobrej firmy (a to nie jest takie proste bo na produkcje okna składa się 3 producentów/monterów - 1. ten co robi profile. 2. Ten co z tych profili składa okno. 3. Ten co to wszystko montuje.)

1. Najmniej ważny (z tego co pamiętam Slajciak mówił, że jest tylko kilku liczących się w europie)
2. Ważny
3. Najważniejszy bo choćby 1 i 2 stawali na uszach to ten 3 może wszystko i tak spierdolić.

Mam okna na profilach Schuco. Jedyny mój wymysł to to, że nie mają nawietrzaków bo ja mam wentylację mechaniczną ( okna nie mogą być w 100% szczelne bo wentylacja nie będzie działała) . Wentylacja to kolejny temat rzeka.
Awatar użytkownika
levis
Posty: 1357
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 10:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Postautor: levis » czwartek 01 paź 2015, 11:41

gość w robocie ciągle mówi mi o rekuperatorze - nie wiem czy to w ogóle warte uwagi.


A co do okien - tzn, że nie mogę sobie po prostu zamówić jakiś lepszych okien z allegro ?

tylko muszę zamawiać je w częściach ?
www.motofreak.waw.pl - serwis motocyklowy w Warszawie. Zajrzyj a nie pożałujesz :-]
Awatar użytkownika
songoku
Posty: 2604
Rejestracja: niedziela 30 wrz 2012, 21:02
Lokalizacja: Wuwua
Kontakt:

Postautor: songoku » czwartek 01 paź 2015, 11:59

Nie zamawiasz w częściach. Najczęściej zamawiasz po prostu okna z montażem. A pisałem o tych 3 składowych żeby dać Ci szerszy obraz co składa się na dobre okna. Z allegro nie zamówisz bo okna robi się na wymiar. Otwór otworowi w murze nie równy. Będziesz miał 2 cm szerszą dziurę to i okno musi być szersze. Do rekuperacji musisz mieć wentylacje mechaniczna.

http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... wentylacji

Tu masz 150 stron tematu. Przeczytaj, będziesz mądrzejszy. Niestety jak chcesz coś robić to musisz poświęcić swój czas i zgłębiać różne zagadnienia. Chyba, że wolisz zaufać "fachowcom", którzy często sami niewiele wiedzą i robią coś tylko dlatego, że tak robili od zawsze.
Awatar użytkownika
grzela
Posty: 196
Rejestracja: sobota 13 kwie 2013, 21:46
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Postautor: grzela » środa 07 paź 2015, 20:59

Jakie macie doświadczenie z ogrzewaniem podłogowym ? Dużo drożej wychodzi od klasycznych grzejników
ja tam chwale ludzie gadają ze podnosi kurz alergeny itd ale komfort przebywana w takim pomieszczeniu jest wysoka nie jak w klasycznych kalafiorach po wyłączeniu pieca 30min i już czujesz wyraźnie różnice w podłogówce w ogóle tego nie ma przez długi czas jest równa stabilna temperatura,co jest najbardziej dobre dla mnie odczuwasz ciepło od dołu a jak jest ciepło w nogi to jest ciepło wszędzie

taka instalacja jest tańsza przede wszystkim w użytku podłoga ma ok 30C albo nawet mniej umnie jest tak w łazience zwykle to 26C z resztą można ustawic w każym pomieszczeniu jak sie chce można manualnie i elektrycznie z poziomu sterownika
jeśli nie masz posadzek i tak muszisz zalewać bentonit ważne zeby pod podłogówkę położyć izolacja żeby kretom nie grzał :lol:
sa minusy i plusy jeden z większych minusów to stosowanie materiałów ceramicznych do wykończenia podłogi (aku ciepła) deska,panel,parkiet to duże izolatory ciepła poza tym oszalejesz z trzeszczenia drewno chłonie wilgoć przy włączonym ogrzewaniu suszy daje to dosyć uciążliwe luzowanie spoin
dywany na takiej podłodze też izolują dodatkowo podnoszą kurz i inne drobiny króre wdychasz zresztą dywany to chyba w rosji na topie są :roll:
umnie jest układ klasyczny korytarz,hol,łazienka plus kalafior łazienkowy na reczniki

sama instalacja też jest ważna wykonanie uszczelnienia mi to robiła firma dali 30l gwarancji

rekuperator :mrgreen: to ciekawe urządzenie polega na odzysku ciepła (przepracowanego) urządzenie odzyskuje tylko ciepło miesza powietrze ze świeżym i wprowadza do pomieszczeń
takie rzeczy sa drogie,bo ten system musi być projektowany pod konkretną budowę
są też rekuparatory na rury spalinowe pieców działa to podobnie
jak masz kase zainwestuj

kominek z płaszczem czy goły
teście ogrzewają tak mieszkanie mają kominek z płaszczem i rozprowadzeniem na kalafiory
powiem tak jak tam jedziemy jestem chory w całym mieszkaniu głównie salonie syf jest ale to nie jest istotne przy wnoszeniu drewna ładnie pachnie itd gorzej jak ,,batory,, zaczyna przygasać w miesiącach gdzie sie nie grzeje śmierdzi spalenizną wszędzie i wszystko
ma to może sens w dogrzewaniu przez 2mce w roku a nie główne ogrzewanie ja tego nie zakładam chociaż niewiem czy to jest dobrze bo to teść robił
jest
xj600
fzr1000
zx12r
www.naprawa-lakieru.pl
Awatar użytkownika
songoku
Posty: 2604
Rejestracja: niedziela 30 wrz 2012, 21:02
Lokalizacja: Wuwua
Kontakt:

Postautor: songoku » czwartek 08 paź 2015, 11:06

Ja nie wiem co Wy macie z tym drewnem na podłogowe. Są sposoby i na to, ale nie chce mi się dyskutować.
Awatar użytkownika
levis
Posty: 1357
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 10:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Postautor: levis » czwartek 08 paź 2015, 13:17

No dobra, a jaki jest koszt +- za 50m dobrej jakości podłogówki ? Piec z odstojnikiem ciepła, czujnikami itd to około 10 tyś...

Jak to w ogóle najlepiej robić ? Brać do każdej rzeczy osobną ekipę, która się zna na swoim fachu?

np do centralnego jedną ekipę, do podnoszenia dachu inną, do hydrauliki inną, do wykończeniówki też inną - czy lepiej jedną firmę, która ogarnie wszystko ?
www.motofreak.waw.pl - serwis motocyklowy w Warszawie. Zajrzyj a nie pożałujesz :-]
bonzo
Posty: 114
Rejestracja: środa 10 paź 2012, 21:00
Lokalizacja: Kołobrzeg

Postautor: bonzo » piątek 09 paź 2015, 17:23

Ja nie wiem co Wy macie z tym drewnem na podłogowe. Są sposoby i na to, ale nie chce mi się dyskutować.
Ależ my nic nie mamy, po prostu stwierdzamy fakt,że drewniana podłoga jest słabszym przewodnikiem ciepła niż ceramika i to wszystko. Levis jeśli jedna firma robi wszystko to zazwyczaj jest do niczego, takie moje zdanie. Do każdej roboty konkretna ekipa,najlepiej sprawdzona z polecenia znajomych i śpisz spokojnie.
Kawa musi być mocna !!!
Awatar użytkownika
songoku
Posty: 2604
Rejestracja: niedziela 30 wrz 2012, 21:02
Lokalizacja: Wuwua
Kontakt:

Postautor: songoku » sobota 10 paź 2015, 17:10

Ja kupiłem piec za 2000 pln bez żadnej automatyki. Cała elektronikę mam oddzielnie. Jak pięć pierdnie to nie będzie żalu. Ja poszedłem inna ścieżka niż proponowali fachowcy. Akurat na ich opinii to trzeba najmniej polegać bo zwyczajowo robią po prostu co co im wygodnia/na czym się znaja/mają największy zarobek (niepotrzebne skreślić ). Bonzo zgadzam się, że zdewno gorzej przewodzi ale tu bardziej chodzi o szybkość zmian temperatury. Jak masz dobre ocieplenie pod spodem to ciepło zawsze wybierze drogę z mniejszym "oporem". Mały eksperyment na myślenie. Zostaw duży kawał drewna i podobnej wielkości kamień w pomieszczeniu. Zostaw na kilka dni. Pytanie co będzie cieplejsze kamień czy drewno? Nawet w środku temperatura będzie taka sama. Kamień się oczywiście szybciej ogrzeje.

Co do ekip. Bonzo ma rację. Ja brałem każda ekipę do konkretnych robót.
Awatar użytkownika
levis
Posty: 1357
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 10:32
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Postautor: levis » niedziela 11 paź 2015, 10:56

Songo, podrzuciłbyś namiary na ekipy na PW.

Będę zaczynał od podniesienia dachu, potem jakieś zmiany w murach/schodach, później temat grzania i na koniec wykończeniówka...

Na remont mam budżet 100-120 tyś, mam nadzieję, że się zmieszczę...
www.motofreak.waw.pl - serwis motocyklowy w Warszawie. Zajrzyj a nie pożałujesz :-]

Wróć do „Hobby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość